VEIKKAUSVIHJE
Veikkausvihjeet ovat subjektiivisia näkemyksiä tuloksista ja kierroksista, pelaathan maltilla!
PUOLIVÄLIERIEN 2. JA 3. OTTELUt
Pudotuspelien ensimmäinen puolivälierien kierros oli vähintäänkin tapahtumarikas, voitot merkitsevät ja joukkueiden otteissa näkyy taistelutahto. Vain FC Kemi pystyi ottamaan voiton varsinaisella peliajalla voittaen VehUn. Kaikki muut ottelut päättyivät tasan kahden puoliajan jälkeen ja peli jatkui 2 x viiden minuutin jatko-otteluihin. Kaikissa otteluissa runkosarjan neljän kärki vei voitot ja sarjat ovat katkolla Kemissä, Torniossa, Akaassa Ja Valkeakoskella lauantaina. Tasaisia pelejä on todennäköisesti luvassa, kun ensimmäinen ottelukierros pelattiin niinkin tasan.
TPK – ToPV oli jopa yllättävänkin tasainen ottelu, ToPV on ollut todella vahva erityisesti runkosarjan loppupuolella ja se voitti TPK:n runkosarjan molemmissa otteluissa selvästi. Nyt ottelu päättyi lukemiin 2–3, joten TPK näytti pelissä osaamistaan ja vaarallisuuttaan ja tämän hetkistä tuloskuntoaan. SoVo – Akaa Futsal jää ainakin mieleen 15 keltaisesta kortista – mikä nyt ei välttämättä ole mikään tavoiteltava saavutus. Vasta jatko-ottelussa SoVon selkä katkesi ja peli päättyi lukemiin 5-8. Ylivieskassa olisi voinut odottaa Mad Maxeilta kovempiakin lukemia, mutta varsinainen peliaika päättyi tasan 2-2 ja jatko-ottelussa Mad Max meni menojaan pelin päättyessä lukemiin 2-5. Iltaottelu VehUn isännöimänä Tampereen Tesomalla FC Kemiä vastaan meni sitten lukemin 0-5 runkosarjan voittajalle. VehU taisteli ensimmäisessä pudotuspeliottelussaan, mutta maalinteko oli kuitenkin enemmän FC Kemin heiniä.
Pelaajien henkilökohtaisia onnistumistilastoja kun katsoo, niin pudotuspelit hattutempuilla aloittivat FC Kemin Giovanni Paesano, Mad Maxin Justus Kunnas ja Akaa Futsalin Jaakko Alasuutari.
*** merkityt ottelut pelataan tarvittaessa, jos ottelupari ei ole ratkennut lauantain ottelussa.
Akaa – SoVo, La 21.3.2026 klo 16:00
*** Akaa – SoVo, Su 22.3.2026 klo 16:00
Otteluvoitot 1-0
Ottelutiedot
Vauhdikas ja värikäs ensimmäinen puolivälieräottelu tässä otteluparissa Somerolla aiheuttaa poissaoloja viikonlopun peleihin. Punaista katselivat Akaan Two eli Robert Weyne Pereira Paiva ja SoVon Valdrin Rashica. Twon pelikielto kestää lauantain, rangaistus tuli kahdella keltaisella kortilla, samoin kahdella keltaisella Rashica huilaa kuitenkin kaksi peliä, koska alla on sen verran paljon korttikertymää kauden ajalta.
Kotijoukkue lähtee peliin voitto alla ja pääsee siinä hieman niskan päälle vastustajaansa nähden. Two on ainoa ilmoitettu poissaolija ja VehUsta siirtoikkunan sulkeutuessa Akaaseen vaihtanut Niilo Valjakka nähdään pelaamassa. Nostona kotijoukkueesta ensimmäisen puolivälieräottelun ahkerasti pelannut Jaakko Alasuutari. Runkosarjan ajalta Alasuutarin tehot ovat 8+9=17 tehopistettä ja pudotuspelit alkoivat hattutempulla Somerolla. Tehokkaasti molempiin suuntiin kentällä rehkinyt Alasuutari on tuttu pelaaja liigakentiltä jo vuosien ajan, liigavuosia on kertynyt kaudesta 2014-2015 asti ja väliin on mahtunut ulkomailla pelaamista. Alasuutarilla on melkoinen palkintokaappi kolmella kultamitalilla Sievi Futsalista, pronssilla Vieska Futsalista ja hopealla viime kaudelta Mad Maxeista.
Vierasjoukkuetta rasittavat poissaolot lauantain pelistä. Pois on joukkueen yksi nimekkäimmistä pelaajista Arber Istrefi. Samana päivänä alkaa jalkapallossa Naisten Kansallisen Ykkösen kausi, joten Istrefi lienee kentän laidalla valmentamassa. Myös Rinor Karaca ja nuori maalivahti Eelis Kulmala ovat pois – Kulmalaa paikkaa kokoonpanossa Antonios Klonaris. Sekä Istrefin että Rashican puuttuminen kokoonpanosta, vie tehoja pois maalinteosta – molemmat ovat joukkueensa kärkipistemiehiä lauantaina pelaavan Muslim Markhiyevin lisäksi.
Akaa Futsal lähtee ennakkosuosikkina lauantain peliin. SoVo olisi tarvinnut kärkimiehensä kentälle haastaakseen leijonat kotikentällään. Jos nyt lauantaina SoVo vielä yllättäisi, on vaikea nähdä että se pystyisi kahteen peräkkäiseen voitoon Akaasta jatkaakseen välierissä.
ToPV – TPK, La 21.3.2026 klo 16.00
*** ToPV – TPK, Su 22.3.2026 klo 15.00
Otteluvoitot 1-0
Ottelutiedot
TPK lähtee haastamaan Torniota pohjoiseen, ToPV:n kotikentälle, missä kotijoukkue on ollut lähes voittamaton kauden aikana – ainoa tappio kotikentältä tuli kauden avauskierroksella FC Kemiä vastaan.
Kotijoukkueessa elää kokoonpano hieman, Aleksi Gullsten, Lauri Pohjanen ja Pauli Sammallahti ovat mukana pelissä, tilaa antavat Joona Ponkala ja Henrik Kalander.
Vieraiden hyväksi havaittu kokoonpano viime lauantailta pitää ja joukkue ei tee lauantain peliin muutoksia. Kasperi Nevän hieno maalivire jatkui myös pudotuspeleissä ensimmäisen kierroksen maalilla ja tärkeimpiä pelejä kohti mentäessä on tahti ollut kova.
TPK:lla on pohjoisessa mukana vahva joukkue, mutta jotain konsteja pitää olla keksittynä miten ToPV:n hurja kaksikko Juanito ja Enderson Suarez pidetään pois maalinteosta. ToPV:n vahvuus ei ole pelkästään kahdessa ulkomaalaisvahvistuksessa vaan koko joukkueen korkeassa tasossa. Vaikka maalimerkinnät ovat kertyneet kahdelle mainitulle maalintekijälle, on tärkeä pitää myös oma tontti puhtaana ja sitä työtä tehdään vahvasti kokeneen Juho-Teppo Bergin johdolla. Hyvä kokonaisuus vienee ToPV:n välieriin.
Mad Max – Vieska, La 21.3.2026 klo 18:00
*** Mad Max – Vieska, Su 22.3.2026 klo 19:00
Otteluvoitot 1-0
Ottelutiedot
Ennakkoon olisi voinut odottaa Ylivieskassa pelistä Mad Maxin myllytystä, mutta peli pelattiin kuitenkin tasaisesti jatko-otteluun asti. Viime vuonna sama ottelupari puolivälierissä oli Maxeilta läpihuuto kahdella selkeällä voitolla.
Mad Max tekee muutoksia maalivahteihin. Ylivieskassa mukana ollut Veeti Häätylä vaihtuu Erik Ojalaan lauantain kokoonpanossa. Slobodan Tomic on kuitenkin pelikunnossa ja jatkanee kotijoukkueen maalilla viikonloppuna. Justus Kunnas on ollut tämän kauden supertähti, mutta nostetaan pelaajia myös ykkösnimen takaa. Neljä pelaajaa runkosarjan kymmenen kärjessä pistetilastossa, ja joukkueessa nippu kovia nimiä kuten Tero Intala, Sergei Korsunov, Eeli Niemelä, Eetu Kaikkola unohtamatta Jukka Kytölää.
Vieska Futsalin kokoonpanossa isoin muuttuva tekijä on miten Henry Gutierrez pystyy pelaamaan viime viikonlopun pelissä tapahtuneen loukaantumisen jälkeen. Gutierrez on joukkueessa kantava voima ja vahvistaa erityisesti joukkuetta maalintekotaidollaan. Iso merkitys on myös henkinen, joukkue asettuu aika usein kärkipelaajansa taakse ja jos Gutierrez ei pelaa, pitää joukkueen siti jaksaa uskoa omiin voiton mahdollisuuksiinsa haastaakseen kotijoukkueen. Myös Aaro Hedmanin pelikunto on epävarma.
Mad Max lähtee toiseen puolivälieräotteluun voittajasuosikkina, Vieska voi haastaa peliä todella tiukalle ja jopa viedä ratkaisun sunnuntaille, mutta todennäköisempi edustaja välieriin tästä parista on kuitenkin koko runkosarjan kärkikahinoissa mukana ollut Mad Max.
FC Kemi – VehU, La 21.3.2026 klo 18:00
*** FC Kemi – VehU, Su 22.3.2026 klo 19:00
Otteluvoitot 1-0
Ottelutiedot
Ensimmäinen puolivälieräottelu tässä parissa oli FC Kemin selkeää ylivoimaa. Giovanni Paesano osui kolmesti, Anass Nasser ja Nilmar kerran. VehU pysyi mukana ensimmäisen puoliajan ajan ja tauolle lähdettäessä luvut olivat vielä pelattavissa 0-2 tilanteesta. Toisella puoliajalla meni Kemi sitten menojaan.
VehUn joukkueesta puuttuu lauantaina Roope Hakulinen ja Justus Koivukangas, tilalle joukkueeseen nousevat Jimi Jokela ja Elias Leppäaho. FC Kemin joukkueessa Dusan Milojevic ei matkusta puolivälieräpeleihin Kemiin ja on pois kokoonpanosta, nuoria pelaajia nostetaan mukaan kotiotteluun ja pelaamassa ovat Jonne Knuuti ja Jonatan Niskala.
Pelin voittoa ja paikkaa välierissä suoraan kahdella ottelulla on ennakoitava tästä parista FC Kemille. FC Kemin kokenut joukkue ei varmasti aliarvioi vastustajaansa ja pelaa paikasta tosissaan, joten yllättämisen paikkoja ei oikein VehUlle löydy.
LIIGAKARSINTA
AS Moon – EBK, Su 22.3.2026 klo 17:00
Otteluvoitot EBK – AS Moon 1-0
Ottelutiedot
Liigakarsintaa pelataan sunnuntaina Raahen Koivuluoto Areenalla. Uutuuttaan kiiltelevä halli otettiin käyttöön tammikuussa, hienoa saada täysimittainen parkettilattiainen olosuhde myös futsalin käyttöön käyttöön. Palloilusalin tapahtumia voi seurata parvikatsomosta, jossa on 660 istumapaikkaa, ja halli täyttyykin varmasti sunnuntaina kotijoukkueen kannattajista.
AS Moonin Jyri Vääräniemi huilaa sunnuntain ottelun, hän otti itselleen pelikiellon kahdella keltaisella kortilla ensimmäisestä karsintaottelusta. Myös Arttu Trifonov on pois. Kokoonpanoa täydentävät Hannes Syrjäpalo ja Veikka Pekkala, jonka pelaaminen on kuitenkin varsin epävarmaa.
EBK:n kokoonpanosta puuttui viime viikonloppuna KäPan pelaajat, joita on nähty hienoin tuloksin runkosarjan peleissä pitkin kautta. Samaan aikaan pelattu P19 Futsal-Liigan lopputurnauksen karsintaottelu vei osan pelaajista Jyväskylään. KäPa jatkaa kohti lopputurnaustavoitettaan ja seuraavaa karsintakierrosta. Nyt KäPa -pelaajia palaa sitten kokoonpanoon useampia. Ariel Barraza on ollut hyvin vakuuttava tulokaskaudellaan liigassa ja Barraza on vahvistamassa joukkuetta Raahessa, myös Joona Niemelä palaa kokoonpanoon junnupelin jälkeen. Mukana nähdään myös EBK konkari Leo Rautiainen, jolla on pelejä takana liigatasolla GFT:stä ja HIFK FS:stä. Rautiainen on joukkueen videovalmentaja. Pois sunnuntain pelistä jää Hassan Yaghoubi, Heydar Mohammadi, Eemi Ukkola, Miika Hosio ja Albinot Bekaj, joten kovia poissaoloja on taas tiedossa. (* kokoonpanotieto tarkistettu 20.3.2026)
AS Moon on varmasti vahva kotonaan ja halajaa tuoda ratkaisun Espooseen 28.3.2026. Silloin pelattaisiin kolmas osaottelu, jos pelien voitot ovat tasan 1-1. EBK:lla kiinnitys yhdellä voitolla, mutta kuitenkin varsin tasaisen pelin jälkeen, joten AS Moonilla on mahdollisuus rankaista vieraita. Peli tulee varmasti olemaan tasainen ja AS Moon ei halua hävitä kotiyleisön edessä.
Miesten Futsal-Liigan kohteet Pitkävedossa
Futsalpelit kaudella 2025-2026 futsalliigan omalla kanavalla futsalliiga.tvssä – futsalliiga.tv
.
.
